...

Temel Başalan Kimdir?

 

Değerli Hemşehrilerim

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İstanbul’un manevi değer olarak en yüksek, tarihi bakımdan da en zengin ve İstanbul’un merkezinde yer alan, adeta İstanbul’un kalbi olan köklü ilçemiz Eyüp’te siz hemşehrilerime hizmet etmek için göreve talibim.

Çok genç yaşlardan beri siyasetin içinde bulunarak her kademesinde görev aldım. Siyasi yolculuğumun son 10 yılında AK Parti’de İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı ve AK Parti İstanbul Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkanlığı yaptım. Türkiye Belediyeler Birliği’nde Hukuk Danışmanı olarak görev yapmaktayım. Hizmet yolculuğuma şimdi de AK Parti Eyüp Belediye Başkan A. Adayı olarak çıkıyorum.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkanlığım sırasında, Eyüp ilçemiz başta olmak üzere, İstanbul’un sorunlarına aşina oldum. Dahası, bunların nasıl çözüleceğini bu görevlerden edindiğim bilgi ve tecrübe ile çok iyi biliyorum. Desteğinizle ve edindiğim tecrübeyle bu sorunların tümünün çözümü inşallah hiç zor olmayacaktır.

Farklılıklarını bir zenginlik olarak gören İstanbul’un bu merkezi ve tarihi ilçesinde yaşayan ileri gelenler, manevi önderler, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri ve Eyüp ilçesinde yaşayan siz değerli hemşehrilerimle birlikte ilçemizin tüm sorunlarını çözecek, projeleri birlikte hayata geçireceğiz.

Eyüp’te başta mülkiyet konusundaki hassasiyetlerinize ve sorunlarınıza birlikte çözüm üretmeye devam edeceğiz. AK Partimizin yerel yönetimlerdeki “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” ve “Yerel Yönetimler Devletin Vatandaşa Uzanan Şefkat ve Merhamet Elidir” ilkelerimizden hareketle çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar ve engelliler ile ilgili birbirinden önemli sosyal projelerimizi Eyüplünün mutluluğu için uygulayacağız. Biliyorum ki; toplumun huzuru aileden, ailenin huzuru da bireyin mutluluğundan geçmektedir.

Çok Değerli Hemşehrilerim,

Sosyal Belediyecilik anlayışımız gereği Eyüp ilçemizde tarihsel ve manevi geleneklerimizden kazanımlarımızla birlikte herkesin yardımına koşacağız. Sizlerden aldığımız güç ve destekle Eyüp’ü birlikte inşa edecek ve yerel kalkınma projeleri ile de ilçemizde maddi durumu iyi olmayanlara Ensar hassasiyeti ile yardımcı olacağız.

Eyüp’ü herkes için daha da yaşanılabilir birilçe yapmak; eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında yeni projeler gerçekleştirmek için hazırız.

Unutmayınız; şehirlerin hafızası vardır ve şehirler kendilerine yapılan iyiliği de kötülüğü de asla unutmaz. Daha güzel bir Eyüp için, marka olan bir şehir için hizmet etmeye talibim.

Sizi, sevgi ve saygılarımla selamlıyor Allah’a emanet ediyorum.

 

Özgeçmiş

Temel Başalan, 5 Temmuz 1971 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Mesudiye’de başlayan Temel Başalan; orta ve lise eğitimini Ordu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Temel Başalan, öğrenim hayatından sonra siyasete  yöneldi.

2001 yılına kadar edindiği tüm bilgi ve deneyimlerini milletine hizmet etmek için kullanma kararı alan Temel Başalan, 2004-2009 yıllarında Kağıthane ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyeliği ve Kağıthane Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönemde başkan yardımcılığının yanı sıra encümen başkanlığı, hukuk ve imar komisyon başkanlığı da yaptı. 

Birçok dernek ve vakıfta kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev alan Temel Başalan, halen Ordulular Birliği Hizmet Vakfı’nda ve Ordu Dernekler Federasyonu’nda Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir

Hayatı boyunca sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgilenen Temel Başalanevli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

İş Hayatı

Yaklaşık 20 yıldır serbest avukatlık yapan Temel Başalan, Şişli Adliyesi’nde 1996 -2004 yıllarında Gayrimenkul Hukuku (kamulaştırma, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ecrimisil, kira tespiti, alacak davaları) alanında, İmar Kanunu, İmar Affı Kanunu, Gecekondu Kanunu’ndan doğan ihtilaflarla ilgili davalarda adli bilirkişilik yaptı.

Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde ise Fen İşleri, Emlak-İstimlâk, Planlama, Personel, Hukuk İşleri, Sosyal İşler birimlerinden sorumluydu. Başkan Yardımcılığı döneminde sosyal belediyeciliği fazlasıyla önemseyen Temel Başalan, sosyal belediyecilik anlayışı gereği; gençlik ve kültür merkezlerinin çoğaltılması ve daha aktif kullanılması adına özel çalışmalar yürüttü. Düzenlenen birçok sosyal aktiviteye bizzat katılarak, kadınlara, çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, dar gelirlilere, kimsesiz ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik sosyal projeler geliştirilmesine ve bunların uygulanmasına öncülük etti.

 

 

Siyasi Hayatı

 

Temel Başalan, 2006 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2008 yılında Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu. 2009 yılında yapılan İl Kongresi’nden sonra da Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Temel Başalan; AK Partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve akademisyenlerden kurulu komisyonlar marifetiyle, yerel yönetimlerde yaşanan mülkiyet sorunlarının tespiti ve bu sorunlara yasal çözüm önerilerinin getirilmesinde etkin rol oynadı.

Bilgi Evleri’nin ve AK Belediyecilik Vizyonu’nun değerlendirilmesi ve geliştirilmesine öncülük ederek kurulmasını sağladığı komisyonların çalışmalarında aktif olarak yer aldı. Ramazan ayında; manevi değerlerimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmek amacıyla AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na sunduğu “Sokak İftarları” projesinin kabul görmesi ve hayata geçirilmesi aşamasında etkin rol oynayan Başalan, organizasyonun amacına ulaşması için de çalışma grupları içerisinde görev aldı.

Van depreminde, deprem bölgesine yardım elini uzatan ilk ekiplerin başında gelen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı konvoyu içerisinde yer aldı, depremzedeleri ev ve çadırlarında ziyaret etti, acılarını paylaştı. Yaralarının bir an önce sarılması için Van ve Erciş köylerinin, AK Partili 27 belediyemizle kardeş köy olmasını sağlayan projenin koordinasyonunu üstlenerek, projenin manevi anlamının çok ötesine geçmesine katkı sağladı.

Bu proje sayesinde Van ve Erciş’in birçok köyüne köy konağı, okul, camii, yol, çocuk oyun alanları ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı projelerin planlaması ve uygulanması süreçlerinde yer aldı.

 

 

Katkı Sağladığı Hukuksal Düzenlemeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nda Hukuk Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Bu sıfatı ile 6360 sayılı yeni Büyükşehir Belediyeleri ve İlçe Belediyelerinin kurulmasına ilişkin kanunun hazırlanmasının yanı sıra yerel yönetimlerle ilgili birçok kanun ve yönetmeliğin çıkarılmasına katkı sağladı. Ankara’da ilgili bakanlıklarda ve Sayın Başbakanımızın başkanlığında, yapılan toplantılarda kanun taslağı hazırlanması süreçlerinde görev aldı.

Hukuksal düzenlemeler adına hız kesmeden özveriyle çalışan Temel Başalan, 4706 sayılı kanun ile ilgili hazine ve vakıf arazilerinin takası, hak sahiplerine tapularının verilmesi ve ecrimisil sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağladı. Kentsel dönüşümün yasal dayanağı olan 6306 sayılı ve kamuoyunda 2/B olarak bilinen 6292 sayılı Kanunların hazırlanması için İstanbul’da kurulan komisyona başkanlık etti. Ulusal televizyon kanallarına ve çeşitli platformlara katılarak 2/B kanunu hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

 


 

STK ve Dernek Çalışmaları

  • İstanbul’da imam hatip liseleri ile ilgili Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Önder (İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği) ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalar yaptı. Birçok dernek ve vakıfta kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev aldı. 
  • Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olması için İstanbul’daki yaklaşık 500 Ordulu sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdi ve İstanbul’da yapılan çalışmaları koordine ederek Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olma sürecinde aktif rol aldı.
  • Halen Ordulular Birliği Hizmet Vakfı’nda ve Ordu Dernekler Federasyonu’nda Başkan Yardımcısı ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Yedek Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 
 

İletişim

 Av. Temel BAŞALAN
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Hukuk Danışmanı
info@temelbasalan.com.tr

cfa.com.tr

Basından

Foto Albüm

Go to top